DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Anatolský pastevecký pes z Ranče Jihlava

jaký vlastně je?


                                                            Jaký vlastně je???

  • Anatolský pastevecký pes patří mezi velká plemena psů a stejně jako ostatní pastevecká plemena je po mnoho let chován k ochraně stád a domova pastevců. Tito psi jsou velmi inteligentní. Díky své majestátní velikosti se stávají přirozeným varováním pro potencionální útočníky. I v dnešní době je toto plemeno využíváno především pracovně, ať už v domovském Turecku, kde chrání stáda ovcí a koz před vlky a zdivočelými psy nebo v USA,Africe,Austrálii a západní Evropě, kde chrání farmáře a jejich rodiny před kojoty,medvědy a jinými predátory.

  •  Velmi důležitá je socializace a výchova štěněte od raného věku.Nejdůležitější období je období štěněte !!! Anatolský pastevecký pes je obecně vhodný pro ty, kteří jsou schopni si vybudovat přirozený respekt psa postupnou pomalou výchovou bez jakýchkoliv kompromisů, protože tito jedonci dospívají až ve třech letech a později.

  • Anatolský pastevecký pes je loajální a má vrozený ochranářský instinkt.Instonktivně bez jakéhokoliv výcviku brání a ochraňuje své teritorium včetně lidských i zvířecích říslušníků své rodiny. Je nedůvěřivý vůči všemu novému ve svém teritoriu. Anatolský pastevecký pes není extrovertní jedinec, který se chce s každým kamarádit. Vypadá to, jako když pes čeká na formální seznámení, při kterém nikdy nesmíte být příliš rychlý a seznámit vás musí vždy majitel psa .

  • Anatolský pastevecký pes je odvážný a sebejistý bez jakýchkoli známek agresivity. Není schopen ublížit člověku ani zvířeti, toto chování nemá geneticky zakódováno . Pes instinktivně brání vstoupit potencionálnímu vetřelci na svěřené území. Pes nikdy neútočí bez varování, útok zde však nechápejte jako napadení člověka nebo zvířete, v krajním případě, pokud vetřelec neakceptuje snahu psa nevpustit jej na území nebo pokud vetřelec nezůstane na místě do příchodu majitele psa,zaútočí. V případě nebezpečí pes sám dle svých pravidel posoudí, zda je agresivita nezbytná a před případným útokem použije celou škálu varovných projevů. Anatolský pastevevcký pes dá vždy útočníkovi šanci ustoupit.

  • Ve štěněčím věku se ještě ochranářský instinkt neprojevuje,za to si štěně velmi silně fixuje svou příslušnost k danému teritoriu a lidské smečce včetně zvířecích členů domácnosti.To jej připoutává k ostatním zvířatům a lidem,se kterými vyrůstá a které bude loajálně v dospělosti chránit.

  • Také se doporučuje vycházet se štěnětem co nejdříve ven na procházky ze zahrady.To znamená, že budeteštěně seznamovat s okolním světem a se psy.Naprosto bez problémů pak můžete absolvovat vycházky po okolí a štěně můžete nechat pobíhat na volno,to se nevzdálí z vašeho dohledu,protože si vás bude stále hlídat.Prostředí vycházek se doporučuje měnit. Samozřejmě ve městě a na rušných místech mějte štěně pouze na vodítku !!!

  • První anatolský pastevecký pes byl do České republiky dovezen v roce 1998,a to fena z německého chovu Ela von Charly Koepek Ciftligi. V roce 1999 pak byli ze stejné chovatelské stanice mladší sourozenci Ely,a to dvě feny Fino a Faska a jeden pes Furst Falci von Charly Kopek Ciftigi. Štěňata u nás byla odchována poprvé v roce 2001 v chovatlské stnici Browny San -Mar,kde se ze spojení Ela von Charly Koepek Ciftligi a Alen Sivas von Maierhof narodili 4 pejsci a 3 fenky,všichni v barvě béžové s černou maskou. Tato štěňata byla zapsána na základě udělení vyjímky ČMKU do zvláštního registru Plemenné knihy ČMKU. Z tohoto vrhu mám dvě feny které tvoří základ mého chovu č.5 a č.6



                                                              U nás a ve svěťe


                                                                                          u nás
Anatolský pastevecký pes je z hlediska registrovaného chovu poměrně vzácným a málopočetným plemenem. A to především díky tomu, že v Evropě se jedinci tohoto plemene objevili poměrně nedávno a zatím jsou zapisováni v převážné většině ne přímo do Plemenných knih členských zemí FCI,ale do tzv.Registrů plemenných knih. Pro chov psů zapsaných v registrech pak platí poněkud jiná pravidla, a proto je velmi složité hledat pro chov vhodného partnera.
 Turecko
Coban Kopegi - takto jsou tito psi v zemi svého původu nazýváni, v překladu to znamená "pes pastevce". V Turecku lze jen těžko obecně hovořit o registrovaném chovu těchto psů, to znamená psů s průkazy původu. V podstatné míře jde o velké psy vesničanů, kteří mají za úkol střežit stáda a obidlí pastevců. Tito psi nejsou chováni jako čistokrevní a není evidován jejich původ. Nicméně však v některých oblastech Turecka chov čistokrevných pasteveckých plemen opravdu existuje jako výsledek dlouholeté chovatelské práce, na kterou jsou Turci právem pyšní. A tak by dalo říct, že můžeme vysledovat tyto čistokrevné varianty pasteveckého psa :

Akbash - sněhově bílý pastevecký pespocházejcí z oblasti středozápadního Turecka, z regionu rozkládajícího se mírně jižně a západně od Ankary.

Kangal - jednobarevně zbarvený pastevecký pes v odstínu od béžové po světle šedou s černou maskou, který je pojmenován po rodině Kangalů z provincie Siva. Tato rodina po celé generace cílevědomě používala v chovu jen takto zbarvené psy. Tento typ je považován v Turecku za "národního psa". Kangal jako takový pochází jen a jen z chovu Kangalů. Proto ,,kangala" nikde jinde neseženete , když tak pouze anatolského pasteveveckého psa v barevném rázu ,,kangal"

Karabash - pastevecký pes s černou maskou, resp. černou hlavou. Slovo karabash znamená v překladu "černá hlava".

Karshund - více barevný pastevecký pes s "huňatou" srstí.


 Evropa
Mezinárodní kynologická organizace (FCI) uvedla v roce 1989 pod vlasním patronátem v platnost standard č.331 pod názvem Anatolský pastevecký pes. A tak pod tímto názvem jsou v Evropě registrovány všechny výše uvedené varianty. Snad o něco početněji než u nás je toto plemeno zastoupeno v Německu,kde se chovem zabývají dvě nebo tři chovatelské stanice. Jedna chovatelská stanice je v Rakousku a jedna v Itálii. Několik jedinců a pár chovatelských stanic můžeme nalézt ve Francii a zemích Beneluxu.

  Shrnutí :
  pes

Anatolský pastevecký pes je neochvějný a nebojácný pes bez agrese,přirozeně nezávislý,inteligentní a učenlivý. Je sebevědomý a odvážný,loajální a oddaný svému pánovi.
Vztah mezi člověkem a anatolským pasteveckým psem je vztahem založeným na rovnocenném partnerství. Anatolský pastevecký pes žije jen pro svého pána a rodinu. Buďte na něj hodní,milí a laskaví a pes vám bude každý den dávat najevo : ,,jsem rád, že jsem s Tebou, vážím si Tě a chráním Tě".

  veterinární péče
Očkování a odčervení dodržujte dle pokynů vašeho veterinárního lékaře. Záznamy o očkování a odčervení u chovatele jsou uvedeny v očkovacím průkazu štěněte,který obdržíte při převzetí štěněte od chovatele.
Zvykejte od útlého štěněčho věku pejska na čištění uší a na celkovou prohlídku včetně ústní dutiny.

  koupání psa
Srst anatolského pasteveckého psa se nešpiní, je samočistící. jen zřídkakdy se ušpiní tak, že nečistota pronikne až ke kůži k podsadě psa,pak je nutné psa koupat.V tomto případě psa jemně opláchněte vodou, nikdy nepoužívejte mýdlo. Pokud pes zapáchá, nám se dobře osvědčil tzv.suchý šampon, který do srsti vetřete a pak jej vykartáčujete. Pokud by jste namydlili psa, je většinou nemožné vypláchnout mydliny, které by mohly následně způsobit zánět kůže a infekci, ze srsti psa. Někteří jedinci se rádi koupou a sami usoudí kdy jim nevadí se namočit.
  Různé
Anatolský pastevecký pes fyzicky dospívá ve dvou a půl letech až třech letech. Během růstu se může někdy zdát velmi hubený i přestože normálně jí. Nepřecházejte na kaloričtější stravu,nezapomínejte,že Anatolci nemají být velcí těžcí psi.Jsou dobrými ochránci, protože jsou lehcí, rychlí a mrštní s dobře osvaleným tělem.


                                                            V případě jakýchkoli dotazů nás klidně volejte.